Блоки Чорнобильської АЕС будуть повністю звільнені від відпрацьованого ядерного палива до 2010 року. Про це, як пише "Українська правда", говориться в плані заходів, затвердженому главою МНС України Володимиром Шандрой.
Планом, зокрема, передбачене створення на площадці ЧАЕС об'єктів інфраструктури для поводження з відпрацьованим ядерним паливом і радіоактивними відходами тільки із Чорнобильської атомної станції. Запланований також демонтаж зовнішніх щодо ядерного реактора систем й елементів блоків ЧАЕС, які не впливають на безпеку й не потрібні для роботи на подальших етапах зняття об'єкта з експлуатації.
Як відзначає прес-служба МНС, заходи, передбачені зазначеним планом, підвищать ядерну й радіаційну безпеку, забезпечать створення інтегрованої оптимизованої безпечної схеми поводження з радіоактивними відходами й у цілому підвищать безпеку життєдіяльності населення на прилеглих територіях.
Раніше президент України Віктор Ющенко назвав зняття з експлуатації блоків Чорнобильської АЕС і перетворення об'єкта "Укриття" в екологічно безпечну систему одним із пріоритетних завдань, що стоять перед МНС. У серпні минулого року президент підписав указ про створення заказника "Чорнобильський спеціальний". Під нього віділена територія 30-кілометрової зони відчуження й зони обов'язкового відселення навколо Чорнобильської АЕС (усього 48 тисяч 870 гектарів).
Аварія на Чорнобильської АЕС відбулася у квітні в 1986 року. У результаті були забруднені радіацією землі на території України, Білорусії, Росії й ряду європейських країн. За даними на 1 січня 2004 року, тільки на Україні налічувалося 2,9 мільйони потерпілих від аварії в Чорнобилі.