Одержання золота й платины за допомогою макулатури
Використання спеціального гелю на основі макулатури, який поглинає метали, виявилося ефективним засобом переробки токсичних відходів від утилізації електронних приладів. Про це в журналі Envіronmental Scіence and Technology відзвітувалися вчені з університету Сага (Японія).
Ключовий момент технології — паперовий діметиламіновий гель (DMA-paper gel), основу якого становить звичайна макулатура, що у величезній кількості утворюється в містах. Паперові відходи, в нашому випадку використовувалися старі газети, для виробництва гелю подрібнюються і розмочуються у воді до одержання однорідної маси, потім змішуються із з'єднанням на основі хлору. Утворена суміш додатково обробляється діметиламіном і формальдегідом. Отриманий гель висушується до порошкоподібної форми.
В якості експерименту діметиламіновий гель використали на розчиненій у сірчаній кислоті суміші металів. В розчині містились мідь, цинк, залізо (їх концентрація складала від 190 до 840 частин на тисячу), а також золото (250 частин на мільйон), платина і паладій (11-16 частин на мільйон). Подібний розчин прекрасно імітує побічний продукт утилізації електронного лому. До появи паперового гелю одержання із подібних розчинів металів було можливим тільки за допомогою високотоксичних реагентів.
Випробування показали, що у гелю є великий потенціал, хоча не всі метали він усмоктує однаково добре й сам процес поглинання займає більше п'яти годин. Більше 90% поглиненого матеріалу склали найцінніші компоненти відходу — золото й платина. Так, усього один кілограм гелю здатний поглинути до 906 грамів золота.
В актив розробникам можна занести дешевину нової технології: хімікати, що беруть участь у процесі підготовки гелю, загальнопоширені й виробляються в промислових обсягах, макулатуру також можна придбати в будь-яких кількостях на заводах по сортуванню сміття. Найголовнішою перевагою гелю є можливість його повторного використання.