Карта, яка показує тенденції зміни запасів лісової біомаси (зеленим кольором показані території зростання лісової біомаси, червоним - зони швидкої втрати лісів, жовтим - ліси, що залишилися без змін, білим - безлісі райони) (с) ілюстрація University of Helsinki Масштабне дослідження, проведене міжнародною командою вчених на чолі із професором Пеккой Кауппі (Pekka Kauppi) з університету Гельсінкі (University of Helsinki), надало докази того, що різниця між сумарним зростанням біомаси лісів світу й об’ємами їх знищення зменшується, хоча поки баланс все ще негативний, не на користь лісу. Але час, коли нових дерев буде виростати більше, ніж їх знищують люди, не такий далекий, як можна було б припустити.
Такий головний висновок дослідження Forest Identity - детального вивчення стану лісів в 50 самих "лісистих" країнах світу і їхньої динаміки за останні роки, результати якого опубліковані у Слуханнях американської національної академії наук (PNAS), а також у прес-релізі та статті Гельсінського університету.
При проведенні дослідження враховувалася безліч параметрів - не тільки відомості про площі, вкриті лісами (як було раніше), але також об’єм деревини в них (у тому числі питомий - на квадратний кілометр лісових масивів), засвоєний вуглець і здатність засвоювати вуглець, темп зростання зеленої біомаси.
Виявилося, що тут (в середньому по планеті) "тенденція більш сприятлива, ніж попередньо вважали експерти", заявив Пекка Кауппі. За останні 15 років (з 1990 по 2005) 22 з 50 найбільш "лісистих" націй миру фактично збільшили свій лісовий запас.
Втім, в ряді країн, наприклад, в Бразилії та Індонезії, ліси знищуються з такою швидкістю, що компенсують зростання дерев в інших місцях планети. Але й тут є надія на зміни в кращу сторону.
Так, дослідження показало, що за останні 15 років багато націй пройшли свою так звану "точку переходу", коли зростання їх лісових запасів перевищило темп знищення. Для ряду країн, що розвиваються, ця точка була досягнута, коли поліпшувався стан економіки країни, а валовий національний продукт на душу населення перевищував планку в $4,6 тисячі.
Що ж потрібно, щоб досягти такої точки переходу для Землі в цілому? "Критичним фактором стане те, як будуть жити люди в сільських районах в країнах, що розвиваються. Якщо умови їхнього життя можна буде поліпшити - з'явиться привід для оптимізму", - говорить професор Кауппі.
|