Дослідження проводилося в пригороді Тунлян одного з найбільших китайських мегаполісів Чунцін, розташованого в провінції Сичуань. «Добровольцями» стали ембріони, що були в утробі 217 матерів у два проміжки часу: до 2002 року, коли кам’яновугільна ТЕС працювала й ті, що з’явилися на світ в 2005 році, мінімум рік по тому після закриття електростанції.
Ступінь «забруднення крові» оцінювали по вмісту в пуповинній крові поліциклічних ароматичних вуглеводнів (ПАВ). Серед інших факторів вчені врахували вплив свинцю й тютюну — речовин, дія яких на розвиток дітей вже доведена.
У результаті підвищений вміст ПАВ в пуповинній крові виявився вірогідно пов’язаним з більш низьким рівнем розвитку мислення й моторики у дітей до двох років. Діти, у яких рівень ПАВ був вірогідно нижче, на третину рідше стикалися з подібними проблеми. Звісно, що абсолютна більшість останніх увійшла саме в групу «після закриття».
Тепер вчені одержали ще один серйозний аргумент, який дозволяє їм наполягати на відмові від кам’яного вугілля як джерела палива. Але чи можливо це в умовах стрімкого подорожчання нафти та природного газу — покаже майбутнє.
|